Czym się kierować przy wyborze wiertarki stołowej?
Prace warsztatowe związane z obróbką metalu, a także produkcja wykonywanych z tego materiału elementów często wymagają przygotowania różnych rodzajów otworów przelotowych lub nie przelotowych, jak również ich poszerzenia, pogłębienia i zmniejszenia tolerancji wymiarowej. Zadania tego typu nie mogą być zrealizowane bez użycia odpowiedniego sprzętu, a więc profesjonalnych wiertarek stołowych. Gwarantują one nie tylko wysoką precyzję i szybkość wiercenia, ale też zapewniają możliwość doboru poszczególnych parametrów mających wpływ na jakość uzyskiwanych rezultatów. Przekonajmy się, jak działają takie urządzenia i sprawdźmy, jakie są ich najważniejsze cechy.
Jak działają wiertarki stołowe?
Profesjonalne wiertarki stołowe są zbudowane z solidnego korpusu ze stabilną podstawą, w którego ramieniu zamontowano głowicę roboczą z uchwytem przeznaczonym do osadzania wierteł, a także przekładni pasowej służącej do przenoszenia napędu, silnika elektrycznego oraz potrzebnych elementów sterujących – włączników oraz regulacji mechanicznej potrzebnej do opuszczania wrzeciona i ustalania zakresu jego ruchu. Ważny jest też stół, do którego mocuje się obrabiane przedmioty.
Jakie są kluczowe parametry wiertarek stołowych?
Wybór właściwej przy konkretnych zastosowaniach wiertarki stołowej wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych parametrów. Wśród nich największą wagę należy przyłożyć do maksymalnej średnicy wiercenia w danym materiale, możliwego do uzyskania zakresu prędkości obrotowej, a także rozmiarów stołu i dostępnych typów mocowań materiału obrabianego. Liczyć się będzie również łatwość obsługi, rodzaj użytego napędu oraz dostępność serwisu i najszybciej zużywających się części zamiennych. Ważny jest też typ zamontowanego uchwytu czy obecność dodatkowego oświetlenia.