Jakie hamulce stosowane są w maszynach przemysłowych?
Większość maszyn i urządzeń używanych w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje rozmaite elementy ruchome, pozwalające na wykonanie różnych procesów technologicznych oraz licznych czynności pomocniczych. W zależności od potrzeb w grę będzie wchodził ruch prostoliniowy albo obrotowy. Ze względu na konieczność dopasowania parametrów działania konkretnych układów, poza systemami przenoszenia napędu oraz jego załączania, niezbędne okażą się podzespoły pozwalające na zmniejszanie prędkości lub zatrzymywanie ruchu – hamulce do maszyn. Przekonajmy się, jakie rozwiązania mogą być użyte.
Rodzaje hamulców przemysłowych
Hamulce przemysłowe są układami, które redukują prędkość przemieszczania się lub rotacji konkretnych elementów za sprawą różnych rozwiązań technicznych. Tradycyjne urządzenia to hamulce mechaniczne, gdzie wytracanie energii kinetycznej odbywa się dzięki sprzężeniu ciernemu występującemu między metalową, ceramiczną albo kompozytową powierzchnią, a okładziną cierną. Hamulce tego typu mogą wykorzystywać mechanizm w postaci bębna hamulcowego z klockami rozpychanymi w celu hamowania albo bardziej wszechstronnymi, bo nadającymi się też do ruchu liniowego, szczękami hamulcowymi zaciskanymi na tarczy hamulcowej lub specjalnym elemencie np. torowisku. Stosuje się także hamulce hydrauliczne oraz elektromagnetyczne – w przypadku pierwszych za redukcję obrotów odpowiada ciśnienie czynnika hydraulicznego, gdy chodzi o drugie, używana jest siła magnetyczna indukowana przepływem prądu.
Jakie są typy hamulców przemysłowych?
Hamulce przemysłowe obejmują wiele kategorii urządzeń. Jednym z najistotniejszych rozróżnień jest podział na hamulce pozytywne, a więc uruchamiane dla zahamowania ruchu oraz negatywne, aktywowane dla umożliwienia rotacji albo przesunięcia.