Jakie są różnice między tokarką TUR 50 a tokarką TUR 630?
Tokarki uniwersalne typu TUR, to urządzenia zaprojektowane i wytwarzane przez wrocławską Fabrykę Automatów Tokarskich „PONAR”. Ich produkcję rozpoczęto na początku lat 70. i kontynuowano do końca lat 90. ubiegłego wieku. Po przejęciu fabryki przez Grupę Haco, część modeli była wytwarzana nadal. Wśród urządzeń pochodzących od tego wytwórcy znajdują się dobrze znane i wysoko cenione maszyny, takie jak tokarka TUR 50 czy TUR 630M. Po wykonaniu prac modernizacyjnych i gruntownym remoncie podstawowych podzespołów, nadają się one idealnie jako wyposażenie warsztatów i firm produkcyjnych zajmujących się profesjonalną obróbką metalu. Przekonajmy się, jakie są podstawowe różnice między tymi urządzeniami.
Co trzeba wiedzieć o tokarce TUR 50?
Tokarka TUR 50 to maszyna uniwersalna oferująca średnicę toczenia nad łożem 500 mm oraz średnicę toczenia nad suportem 300 mm. Jej rozstaw kłów, a zarazem długość toczenia wynosić może od 500 mm do 2000 mm zależnie od wersji, co pozwala na obróbkę elementów o znacznych rozmiarach. Przelot wrzeciona to 71 mm lub 90 mm, a moc dwubiegowego silnika głównego wynosi 6/11 kW. Maszyna po remoncie kapitalnym spełnia wymogi dyrektywy maszynowej, a przy tym może zostać wyposażona w udogodnienia w postaci cyfrowego układu trzyosiowego odczytu położenia, centralnego smarowania czy licznik czasu pracy.
Czym wyróżnia się tokarka TUR 630M?
Tokarka TUR 630M to maszyna o średnicy toczenia nad łożem 630 mm i średnicy toczenia nad suportem 380 mm. Średnica przelotu wrzeciona wynosi 90 mm, a rozstaw kłów i długość toczenia, zależnie od wersji, może sięgać od 750 mm do 3000 mm. Po modernizacji urządzenie spełnia wymogi dyrektywy maszynowej i również może być wyposażone w dodatkowe oprzyrządowanie np. cyfrowy układ położenia w trzech osiach, układ centralnego smarowania albo licznik czasu pracy.