Jakie zastosowanie mają imaki tokarskie?
Obrabiarki do metalu to urządzenia, które muszą gwarantować nie tylko możliwość szybkiego kształtowania wytwarzanych elementów, ale także muszą zapewnić odpowiednią precyzję pracy. Jeżeli chodzi o maszyny skrawające, duże znaczenie mają te części konstrukcji, które przyczyniają się do utrzymania precyzji działania oraz przyspieszają obsługę. W przypadku tokarek jednym ze szczególnie istotnych podzespołów ułatwiających uzyskiwanie oczekiwanych rezultatów obróbki okazują się imaki narzędziowe nazywane też tokarskimi. Przekonajmy się, czym są te komponenty i sprawdźmy, jakie jest ich zastosowanie oraz często wykorzystywane odmiany.
Czym jest imak narzędziowy?
Głównym elementem każdej tokarki jest narzędzie skrawające, które zmieniając swoją pozycję, jest w stanie odspajać metal w postaci wiórów, kształtując jednocześnie wykonywany przedmiot aż do nadania mu założonej geometrii. Praca tokarki byłaby niemożliwa bez uchwytu służącego do zamocowania noża tokarskiego. W celu zapewnienia mu odpowiedniej stabilności i ustalenia jego położenia względem materiału obrabianego stosuje się imak narzędziowy. Jest on osadzony na saniach poprzecznych pozwalających na przemieszczanie noża w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu wrzeciona, znajdujących się z kolei na saniach wzdłużnych przesuwających je równolegle do osi.
Jakie mogą być rodzaje imaków narzędziowych?
Imaki narzędziowe mogą być przystosowane do obrabiarek o różnej średnicy toczenia, a także do montażu rozmaitej liczby noży. Dużą popularnością cieszą się klasyczne imaki 4-nożowe i imaki szybko wymienne, których konstrukcja ułatwia i przyspiesza montaż nowego narzędzia. Jakość imaka tokarskiego ma duże znaczenie dla komfortu oraz tempa obróbki, a także wpływa na osiąganą precyzję i powtarzalność wyrobów.