Rodzaje i funkcje zaworów hydraulicznych
Układy hydrauliki siłowej są istotnym komponentem wielu maszyn i urządzeń, ponieważ pozwalają na przenoszenie znacznych ilości energii potencjalnej przy minimalnej bezwładności, a jednocześnie gwarantują możliwość niezwykle precyzyjnego sterowania rozmaitymi elementami, w tym również mającymi dużą masę oraz jednocześnie są w stanie zapewnić doskonałą amortyzację i pozycjonowanie. Do prawidłowego działania takich instalacji niezbędne są jednak odpowiednie systemy sterowania. Rozwiązaniem, bez którego funkcjonowanie sprzętu z tej kategorii nie byłoby możliwe, są różnego typuu zawory hydrauliczne. Rexroth jest firmą, która od lat specjalizuje się w ich dostarczaniu i dopasowywaniu do rozmaitych zastosowań. Przekonajmy się, jakie ich rodzaje są używane najczęściej.
Z jakich rodzaje zaworów korzysta się w hydraulice siłowej?
W systemach hydrauliki siłowej niezbędne będzie kontrolowanie przepływu czynnika hydraulicznego i w razie potrzeby zmiana jego parametrów. W grę wchodzą tu m.in. natężenie, ciśnienie oraz kierunek. Równie ważne okaże się zapobieganie przeciążeniu instalacji. W tym celu sięga się po zawory ciśnieniowe, które utrzymują zadaną wartość ciśnienia, a także zawory odcinające, dające możliwość otwierania lub wstrzymywania przepływu np. podczas podłączania elementów instalacji. Duże znaczenie mają zawory zwrotne, eliminujące niebezpieczeństwo odwrócenia przepływu w razie np. spadku ciśnienia, które odgrywają rolę bezpieczników. Przydatne mogą być zawory dławiące, wpływające na natężenie przepływu. Nie można zapominać o zaworach kierunkowych, czyli rozdzielaczach hydraulicznych.
Czym są rozdzielacze hydrauliczne?
Rozdzielacze hydrauliczne to urządzenia, które pozwalają na kierowanie czynnika do wybranej części układu w celu aktywowania lub dezaktywowania zamontowanych w nim efektorów np. siłowników bądź silnika. Najczęściej używanymi są rozdzielacze suwakowe, choć niekiedy korzysta się też z innych konstrukcji np. obrotowych.